Doporučené vybavení lékárničky pro novorozence

 

  • 60% líh nebo SoftaSept N na čištění pupíčku po narození. V některých porodnicích pupíček děťátku snesou, v některých zařízeních se ponechává a pupíček sám seschne a sám odpadne. Tento proces je zcela v pořádku. Do doby odpadnutí můžete omývat okolí zasychajícího pahýlu, pokud bude třeba. Po jeho odpadnutí 1x denně spodinu pupku jemně vyčistíme gázou s uvedenou dezinfekcí. Drobná stopa krve na gázičce nevadí. Pupek nesmí krvácet více. Vlhká spodina pupku je nažloutlá, někdy s ojedinělou čirou, medově zabarvenou sekrecí. Pokud byste pozorovali zarudnutí okolí pupku, neklid dítěte nebo krvácení z pupku, vyhledejte ihned lékaře. 

  • Buničité čtverečky na ošetření pupíku a podle potřeby na otírání očí - oči novorozenců jsou náchylnější k zánětům, proto každé oko vytírejte zvlášť novým čtverečkem namočeným v čisté teplé vodě nebo v borové vodě.

  • Krém na opruzenou dětskou pokožku  (mastný krém jako prevence opruzenin – např. Rybilka, Bepanthen… a na již zarůžovělou pokožku např. Sudocrem, ..), případně je možné jemně omývat pokožku vlažným! Odvarem řepíku lékařského a následně chvilku větrat. Volíme vždy jemnou kosmetiku pro miminka, opruzený zadeček je vhodnější omývat vlažnou vodu a vhodným mýdlem, než jej čistit různými vlhčenými ubrousky. 

  • Deflatulancia, neboli „kapičky na prdíky“ – např. Espumisan, Balonix, Enticon… V prvních třech až pěti měsících kojenci často trpí tzv. dětskou kolikou, tedy pravidelně se opakující a několik hodin nepolevující bolestí bříška. Pomocí mohou být tyto kapky, podávají se většinou před každým krmením/kojením, vždy předem nastudujte příbalový leták! Lahvičku je třeba před každým použitím protřepat. Pokud je dítě kojené, je třeba, aby maminka nejedla nadýmavou stravu. Pokud je dítě na umělé mléčné formuli, lze podávat přímo variantu proti kolikám (Anti Colics, …). 

  • Olejíček na bříško proti nadýmání (např. Amálka, Pupík…)  - jedním z možných řešení nepříjemného nadýmání u kojenců je masáž bříška. Tu můžete provádět buď za pomoci dětského olejíčku nebo speciálního krému proti nadýmání. Vždy pozor na pupíček, pokud je nezhojený, bříško zatím nemasírujte. 

  • Mořská voda do nosu pro nejmenší (např. Libenar, …)  - používá se spolu s odsávačkou pro šetrnější péči.

  • Nosní odsávačka - na výběr máte odsávačku ruční (spíše pro nouzové využití), variantu na baterie nebo na vysavač. Výkon odsávaček na baterie se významně liší a i tady se vyplatí si připlatit. Odsávačky na vysavač jsou sice kontroverzní, ale výkon podají a při šetrném zacházení by neměly dítěti ublížit. Vždy buďte opatrní. 

  • Teploměr - pro nejmenší děti je ideální bezdotykový teploměr, který umožňuje snadno změřit teplotu u velmi pohyblivého nebo spícího dítěte. Nevýhodou může být menší spolehlivost, dítě vždy změříme opakovaně. Alternativou je digitální teploměr, nejlépe s ohebnou špičkou, kterým měříme teplotu v podpaždí. Takto lze měřit teplotu i u malých kojenců. Dbejte na vhodné oblékání, novorozenci mají nedokonalou schopnost vlastní termoregulace, snadno se přehřejí (nebo prochladnou). 

  • Čípky a sirup na tlumení horečky (Paralen, Panadol) - mějte připravené doma hned po narození. Pokud u svého novorozence naměříte teplotu nad 38°C, podejte čípek/sirup dle aktuální hmotnosti a kontaktujte svého pediatra. U dětí do 3 měsíců NENÍ doporučeno podávat léky na horečku s obsahem ibuprofenu (Nurofen, Brufen). d

  • Rektální rourka - tato tenká trubička se zavádí do konečníku, čímž umožňuje plynům snadněji odejít. Někdy pomůže také při zácpě. Rourka se zavádí tenčím koncem namazaným olejíčkem / krémem napt. Bepanthenem. Při aplikaci vždy postupujte velmi opatrně, aby nedošlo k poranění, zavádějte jemně, max 1cm, v poloze, kdy dítě leží na zádíčkách a vy mu držíte nožky jako při přebalování.